Otse põhisisu juurde

Saksamaa kirev ajalugu: alates 2. maailmasõda

Saksamaa ajalugu on Euroopa riikidest ilmselt üks kirevamaid. Eriti alates Teise maailmasõja lõpust kuni Saksamaade ühendamiseni. Seekord ka lühike ülevaade sellest. 

Kõik algas sellest, kui 8. mail 1945 liitlased Saksamaa pärast viimase tingimusteta kapitluleerumist okupeerisid.

8.05.1945 - USA, Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Nõukogude Liit okupeerisid Reichi. Saksamaa jagati neljaks tükiks, samuti Berliin. Nii riiki kui Berliini tekkisid Ameerika, Inglise, Prantsuse kui N-Liidu sektorid. Ehkki nn. liitlased soovisid valitseda Saksamaad koos ning luua seal iseseisva riigi, need plaanid purunesid.

1946 - Ida-Saksamaal moodustati Kommunistlik Partei.

1948 - N-Liit blokeeris Berliinis oma sektori, selle, mida hiljem tunti Ida-Berliinina ehk Ida-Saksamaa pealinnana. Algas Berliini blokaad, mis tähendas, et Lääne-Berliini asunikud said oma igapäevavajadusteks vajaminevaid kaupu vaid Liitlaste (siis juba USA, UK ja Prantsusmaa) abiga. Viimased viisid kaupu lennukitega Lääne-Berliini.


23.05.1949 - Liitlased moodustasid Lääne-Saksamaa ehk Saksamaa Liitvabariigi, tuntud ka kui Saksamaa Föderatiivne Vabariik. Sel päeval kinnitati Lääne-Saksamaa põhiseadus.

20.09.1949 - Konrad Adenauer moodustas esimese Lääne-Saksamaa valitsuse.

7.10.1949 - Moodustati Ida-Saksamaa ehk Saksamaa Demokraatlik Vabariik.


13.08.1961 - Ida-Saksamaa hakkas ehitama Berliini müüri, mis poolitas Berliini, tegelikult ehitati see Lääne-Berliini ümber, see oli viimane asi, mis tehti Lääne-Berliini täielikuks eraldamiseks Ida-Saksamaast. Asi ei olnud selles, et kardeti lääne inimeste invasiooni itta, vaid just vastupidi. Ka kahe Saksamaa vahele ehitati eriti kontrollitud piir, millesarnast mujal maailmas ilmselt pole kunagi olnud.



Nii Berliinide kui Saksamaade vahel asuvate piiride Ida-poolsetel aladel oli nn. Ei-kellegi-maa, kuhu tavainimese jalg ei tohtinud astuda.

Berliini müüri uuendati N-Liidu sõjaväelaste poolt pidevalt, nii on sakslastele tuntud iga müür numbri (esimene müür, viies müür) järgi. Müüris olid ka augud, mille kaudu said teatud inimesed liikuda Ida-Berliinist Läände ja vastupidi. USA sektoris nimetati piiripunkte USA sõjaväetähestiku järgi: Alpha, Bravo, ja maailmas tuntuim piiripunkt Charlie (Checkpoint Charlie). Viimane asus Friedrichstrasse 200, praegu on seal muuseum Haus Am Checkpoint Charlie.


7.10.1989 - N-Liidu I mees Mihhail Gorbatðov saabus Berliini ning nõudis, et Ida-Saksamaa valitsus hakkaks kiirelt ellu viima reformipoliitikat.

18.10.1989 - Ida-Saksa juht Erich Honecker astus tagasi, ta asendati Egon Krenz'iga.

9.11.1989 - Ida-Sakslased hakkasid pääsema vabalt Lääne-Saksamaale. Piirid kahe Saksamaa vahel kaotati.

12.11.1989 - Ida-Saksamaa hakkas lammutama müüri.


1.07.1990 - Saksamaal võeti kasutusele ühte raha mark (Deutche Mark). Enne käibel olnud Lääne mark ning Ida mark kaotati. Samuti ühendati kahe Saksamaa majandus.

3.10.1990 - Kinnitati ühte Saksamaa. Viis liidumaad, mis olid moodustatud Ida-Saksamaal, said ühtse Lääne-Saksamaa osaks.

2.12.1990 - Toimusid esimesed valimised ühtsel Saksamaal pärast 1933. aastat.

Praegu on nn. Ei-kellegi-maa üles ehitatud, seal on muuhulgas Beriini luksuslikum hotell Adlon. Saksamaa ühtsuse sümbol, Brandenburgi värav (Brandenburger Tor) on avatud autoliiklusele, küll ainult Idast Läände. Riigipäevahoone on restatureeritud ning praeguseks on Saksamaa Riigipäev (Reichstag) kolinud Bonnist Berliini.


Tükike müüri asub endiselt Potzdamer Platzil. Ala, mis oli pikka aega tühermaa, on praeguseks võtnud suurlinna osa jume, sinna ehitatakse pidevalt kaasaegseid hooneid. Potzdamer Platzil asub muuhulgas Infokeskus ( selle all on graffitiga ülejoonistatud müüriplokk), kaubanduskeskus Arkaden ning Sony Center.

Tervitusega Baierimaalt!

Fotod: wikimedia.orgciml.250x.comthecoldwars.files.wordpress.comstepmap.debpb.deorte-der-repression.dedeutschlandradio.debrasil.diplo.debuch.de
Tekst: epl.delfi.ee

Populaarsed postitused sellest blogist

Lihtsaim lahendus: kuidas lahendada rubiku kuubikut?

Soovitan kõigile uueks hobiks Rubiku kuubikut! Rubiku kuubiku lahendamine algajatele: lahendus, mida ma ise ka kasutan Õpetus Kolmevärvilisi nimetan nurgaklotsideks ja kahevärvilisi servaklotsideks (-tükkideks). Jätan vahele esimese korruse kokkuehitamise õpetuse. Loodan ja usun, et selle ülesande lahendamine pole just liiga raske ning ajude pingutamine toob häib tulemusi. Lisaks saab selle pingutuse käigus tuttavaks kuubiku siseeluga, mis edasisteski tegevustes kasuks tuleb. Veel võtan vabaduse alustada valgest küljest, sest ise keeran ka esmalt just valge tahu kokku. Ehk meil on selline olukord: Pange tähele, et koos on nii valge tahk kui ka seda piiravad ääred. Järgmisel sammul on ülesandeks kokku saada teine korrus. Teine korrus nurgatükke ei sisalda. Teise korruse servaklotsid võivad asetseda alumises kihis, juba teisel korrusel, kuid vales kohas või valet pidi või ka õiges kohas ja õiget pidi. Igatahes on vaja nende kahevärviliste servaklots

Kaardimängu sõpradele: huvitav kaardimäng kanasta

08.09 õhtul mängisime isa, õe ja õe sõbraga kanastat.  Õhtul mängisime isa, õe ja õe sõbraga kaarte. See on tore Saksa traditsioon mängida perega õhtuti kaarte. Mänguks oli Kanasta. KANASTA Kanasta kodumaaks on Uruguai (canasta = hispaania keeles korv). Mängu sünniajaks peetakse kahekümnenda sajandi neljakümnendate aastate algust. Kanasta reeglid

Kogu tõde sponsorlusest: Kuidas tegelikult toetajate otsimine käib?!

Toetajate otsimisel on mitmeid häid nippe ja viise, kuidas ajas kokku hoida ja parim tulemus saavutada. Alustada tuleb iseendast. Kuidas mina seda tegin? Vahetusõpilaseks sain minna tänu YFU stipendiumile ja toetajatele, kes aitasid mul selleks vajavat raha leida. Lisaks sain 1600€ rohkem, kui vahetusaasta maksis. Kuidas ma selle saavutasin? Minu jaoks on toetajate otsimine ja sponsorlusega tegelemine väga põnev, sest mulle meeldib välja mõelda uusi lahendusi, kuidas efektiivsemalt leida toetajaid, koostööpartnereid.  Samuti on põnev helistada ja ettevõtjatega kohtumistel käia. Toetajate otsimine koosneb mitmest osast. Mina jagan kogu protsessi kolmeks: ettevalmistus, aktiivne otsimine, lõpptulemus. Nüüd kõigest lähemalt. Ettevalmistus toetajate otsimiseks Rudolfi moodi Käisin YFU toetajate otsimise koolitusel Tallinnas, mis oli superhea. Kiidan korraldajaid. See andis väga hea eelduse ja valmiduse toetajate otsimise alustamiseks. Samal päeval sain ma ka kokku oma ment